Tempera 1.0 - en to hu translation catalogue (507 entries)

en: Not Found
hu: Nem található

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
hu: Elnézést, de a kért oldal nem található. Talán keresés fog segíteni.

en: Daily Archives: %s
hu: Napi Arhívumok: %s

en: Monthly Archives: %s
hu: Havi Arhívumok:" %s

en: Yearly Archives: %s
hu: Éves Arhívumok: %s

en: Blog Archives
hu: Blog Arhívumok

en: Nothing Found
hu: Nincs Találat

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
hu: Elnézést, de nem hozott eredményt a találat az archívumban. Talán keresés segít megtalálni egy kapcsolódó hozzászólást.

en: Return to %s
hu: Vissza: %s

en: Full size is %s pixels
hu: Teljes méret: %s képpont

en: Link to full-size image
hu: Link a teljes méretű képhez

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Continue reading
hu: Olvasás folytatása

en: Pages:
hu: Oldalak:

en: Previous image
hu: Előző kép

en: Next image
hu: Következő kép

en: Author Archives: %s
hu: Szerzői Arhivumok: %s

en: Category Archives: %s
hu: Kategória Arhívumok: %s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
hu: Ez a bejegyzés jelszóval védett. Írja be a jelszót, hogy megtekinthesse hozzászólásokat.

en: Comments are closed
hu: Hozzászólások lezárva.

en: Search Results for: %s
hu: Keresés eredmények: %s

en: No search results for: %s.
hu: Nincs találat a: %s.

en: Search
hu: Keresés

en: Left Sidebar
hu: Bal Oldalsáv

en: You currently have no widgets set in the left sidebar. You can add widgets via the <a href="%s">Dasboard</a>.
hu: Jelenleg nincs Widget meg a bal oldali sávon. Akkor adjunk hozzá widgeten keresztül <a href="%s"> Írányítópult</a>.

en: To hide this sidebar, switch to a different Layout via the <a href="%s">Theme Settings</a>.
hu: Elrejteni ezt az oldalsávot, váltani egy másik elrendezés keresztül <a href="%s"> Téma Beállítások </a>.

en: Right Sidebar
hu: Jobb Oldalsáv

en: You currently have no widgets set in the right sidebar. You can add widgets via the <a href="%s">Dasboard</a>.
hu: Jelenleg nincs Widget a jobb oldali sávon. Akkor adjunk hozzá Widgeten keresztül <a href="%s"> Írányítópult</a>

en: View all posts by
hu: Az összes üzenete

en: Tag Archives: %s
hu: Címke Archivumok: %s

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
hu: Mielőtt feltöltheti import fájlt, akkor kell rögzíteni, a következő hibaüzenet jelenik meg:

en: Import Tempera Theme Options
hu: Tempera téma beállításának importálása

en: Hi! This is where you import the  Tempera settings.<i> Please remember that this is still an experimental feature.</i>
hu: Szevasz! Ez az, ahol importálja a Tempera beállításokat. <I> Ne feledje, hogy ez még mindig egy kísérleti megoldás. </ I>

en: Just choose a file from your computer:
hu: Csak válassz ki egy fájlt a számítógépről:

en: Maximum size: %s
hu: Maximális méret: %s

en: And import!
hu: És import!

en: Import Tempera Theme Options
hu: Tempera téma opciók importálás

en: Great! The options have been imported!
hu: Nagyszerű! Az opciók importálva lettek!

en: Go back to the Tempera options page and check them out!
hu: Menj vissza a Tempera opciók oldalra, és nézd meg őket!

en: Oops, there's a small problem.
hu: Hoppá, van egy kis probléma.

en: The uploaded file does not contain valid Tempera options. Make sure the file is exported from the Tempera Options page.
hu: A feltöltött fájl nem tartalmaz érvényes Tempera opciót. Ellenőrizze, hogy a fájl exportálható a Tempera  opciói oldalról.

en: The uploaded file could not be read.
hu: A feltöltött fájl nem olvasható.

en: The uploaded file is not supported. Make sure the file was exported from the Tempera page and that it is a text file.
hu: A feltöltött fájl nem támogatott. Ellenőrizze, hogy a fájl exportálták a Tempera oldalon, és azt hogy ez egy szöveges fájl-e.

en: Oops! The file is empty or there was no file. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
hu: Hoppá! A fájl üres, vagy nem volt fájl. Ez a hibát akkor okozta feltöltéseknél hogy tiltva a php.ini vagy post_max_size meghatározása pedig kisebb, mint upload_max_filesize a php.ini-ben.

en: ERROR: You are not authorised to perform that operation
hu: HIBA: Nem jogosult a művelet elvégzésére

en: Are you sure you want to load a new color scheme? \nAll current saved settings under Text and Color Settings will be lost.
hu: Biztos, hogy be kívánja tölteni egy új színösszeállítást? \ NMinden jelenlegi mentett beállítások mellett a szöveget és színek beállítása elvész.

en: Select one of the preset color schemes and press the Load button.<br> <b> CAUTION! </b> When loading a color scheme, the Tempera theme settings under Text and Color Settings will be overriden. All other settings will remain intact.<br> <u>SUGGESTION:</u> It's always better to export your current theme settings before loading a color scheme.
hu: Válassza ki az egyik előre beállított színek és nyomja meg a Beolvasás gombot

en: Load Color Scheme
hu: Színséma betöltés

en: No news items.
hu: Nincs hír.

en: Posted on
hu: "Közzétet

en: Layout Settings
hu: Az elrendezés beállításai

en: Header Settings
hu: Fejléc beállításai

en: Presentation Page
hu: Prezentációs oldal

en: Text Settings
hu: Szöveg beállítások

en: Color Settings
hu: Színek beállítása

en: Graphics Settings
hu: Grafikus beállítások

en: Post Information Settings
hu: Bejegyzés információinak beállításai

en: Post Excerpt Settings
hu: Bejegyzés részleteinek beállítása

en: Featured Image Settings
hu: Kiemelt kép beállításai

en: Social Media Settings
hu: Közösségi média beállításai

en: Miscellaneous Settings
hu: Egyéb beállítások

en: Main Layout
hu: Honlap elrendezése

en: Content / Sidebar Width
hu: Tartalom / Oldalsáv szélesség

en: Responsiveness
hu: Reszponzívitás

en: Enable Presentation Page
hu: Prezentációs oldal engedélyezése

en: Show Posts on Presentation Page
hu: Bejegyzések megjelenítése a prezentációs oldalon

en: Slider Settings
hu: Képlapozó beállításai

en: Slides
hu: Képlapozó

en: Presentation Page Columns
hu: Prezentációs Oldal Oszlopai

en: Extras
hu: Extrák

en: Header Height
hu: Fejléc magasság

en: Header Image
hu: Fejléc kép

en: Site Header
hu: Oldal fejléc

en: Custom Logo Upload
hu: Egéni Logo feltöltése

en: Header Content Spacing
hu: Fejléc tartalom térköz

en: FavIcon Upload
hu: FavIcon feltöltése

en: Header Widget Width
hu: Fejléc Widget szélesség

en: General Font
hu: Általános betűtípus

en: Post Title Font
hu: Bejegyzés Címkék betűtípusa

en: Widget Title Font
hu: Widget Címkék Betűtípusa

en: Site Title Font
hu: Oldal Címkék betűtípusa

en: Main Menu Font
hu: Főmenü betűtípus

en: Headings Font
hu: Fejlécek betűtípusa

en: Force Text Align
hu: Kiemelt szöveg igazítása

en: Paragraph spacing
hu: Bekezdés térköze

en: Paragraph Indent
hu: Bekezdés behúzása

en: Headings Indent
hu: Fejléc behúzása

en: Line Height
hu: Sor magassága

en: Word Spacing
hu: Szóköz

en: Letter Spacing
hu: Betűköz

en: Uppercase Text
hu: Nagybetűs szöveg

en: Background Image
hu: Háttérkép

en: General
hu: Általános

en: Accents
hu: Ékezetek

en: Site Title
hu: Oldal címkék

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Top Bar
hu: Felső sáv

en: Content
hu: Tartalom

en: Sidebar Widgets
hu: Oldalsáv widgetek

en: Footer Widgets
hu: Lábléc widgetek

en: Links
hu: Linke

en: Post metas
hu: Bejegyzés meta adatok

en: Socials
hu: Közösségi

en: Caption type
hu: Képaláírás típus

en: Breadcrumbs
hu: Zsemlemorzsák

en: Pagination
hu: Oldalszámozás

en: Menu Alignment
hu: Menü igazítása

en: Content Margins
hu: Tartalom margói

en: Post Images Border
hu: Kép keret bejegyzés

en: Content List Bullets
hu: Tartalom lista felsorolásjel

en: Page Titles
hu: Az oldal címe

en: Category Titles
hu: Kategória címkék

en: Hide Tables
hu: Táblázatok elrejtése

en: Back to Top button
hu: Ugrás az oldal tetjére gombra

en: Meta Bar Position
hu: Meta sáv pozíciója

en: Show on Blog Metas
hu: Mutassa a blog oldalakon

en: Show on Single Pages
hu: Mutassa az egyedi oldalakon

en: Text Under Comments
hu: Jelmagyarázat a hozzászólások doboz alatt

en: Comments are closed text
hu: Hozzászólások lezárva szövege

en: Comments off
hu: Hozzászólások kikapcsolva

en: Home Page
hu: Kezdőlap

en: Sticky Posts
hu: Ragadós bejegyzések

en: Archive and Category Pages
hu: Összes bejegyzés és kategória oldalak

en: Number of Words for Post Excerpts
hu: Bejegyzés részleteinke hosssza

en: Magazine Layout
hu: Magazin elrendezés

en: Excerpt suffix
hu: Részletek utótag

en: Continue reading link text
hu: Hivatkozás szövegének további olvasása

en: HTML tags in Excerpts
hu: HTML címkék kivontatai

en: Featured Images as POST Thumbnails
hu: Kiemelt képek bejegyzés bélyegképnek

en: Auto Select Images From Posts
hu: Képek automatikus kiválasztása a bejegyzésekből

en: Thumbnails Alignment
hu: Bélyegképek igazítása

en: Thumbnails Size
hu: Bélyegképek mérete

en: Featured Images as HEADER Images
hu: Kiemelt képek fejléc képnek

en: Link nr. 1
hu: 1. HIVATKOZÁS

en: Link nr. 2
hu: 2. HIVATKOZÁS

en: Link nr. 3
hu: 3. HIVATKOZÁS

en: Link nr. 4
hu: 5. HIVATKOZÁS

en: Link nr. 5
hu: 5. HIVATKOZÁS

en: Socials display
hu: Közösségi ikonok megjelenítése

en: Internet Explorer Compatibility Tag
hu: Internet Explorer Kompatibilitási címke

en: Custom Footer Text
hu: Egyéni szöveg lábléc

en: Custom CSS
hu: Egyéni css

en: Custom JavaScript
hu: Egyéni JavaScript

en: Sorry, but you do not have sufficient permissions to access this page.
hu: Sajnáljuk, de nem rendelkezik megfelelő jogosultsággal az oldal eléréséhez.

en: Tempera settings updated successfully.
hu: Tempera beállítások sikeresen frissültek.

en: Save Changes
hu: Beállítások mentése

en: Reset to Defaults
hu: Alapértelmezett beállítások visszaállítása

en: Import/Export Settings
hu: Import/Export Beállítások

en: Export Theme options
hu: Téma opciók exportálása

en: It's that easy: a mouse click away - the ability to export your Tempera settings and save them on your computer. Feeling safer? You should!
hu: Ennyire egyszerű: egy kattintásra van attól, hogy exportálja a Nirvana beállításait, illetve mentse őket esetleg a számítógépére. Érzi mennyire egyszerű és biztonságos? Pedig kellene! :)

en: Import Theme options
hu: Téma  Opciók importálása

en: Without the import, the export would just be a fool's exercise. Make sure you have the exported file ready and see you after the mouse click.
hu: Importálás nélkül, az exportálás csak egy bolond gyakorlat. Így most használjuk ezt is kicsit. Győződjünk meg róla, hogy az exportálandó fájl elérhető, és látni lehet, miután a fájlt kiválasztotta a következő lépésben.

en: Color Schemes
hu: Színsémák

en: A collection of preset color schemes to use as the starting point for your site. Just load one up and see your blog in a different light.
hu: A gyűjtemény a beállított színsémát használja, mint egy kiindulási pontot a webhelyen. Csak töltsél egyet, és láthatod a blogod más fényben.

en: Tempera Latest News
hu: Tempera Sablon legfrissebb hírei

en: Reset Tempera Settings to Defaults?
hu: Újraindítja az alapértelmezett Tempera beállításokat?

en: or Google font
hu: vagy Google betű

en: One column (no sidebars)
hu: Egy oszlop (nincs oldalsáv)

en: Two columns, sidebar on the right
hu: Két oszlop, jobb oldalon az oldalsáv

en: Two columns, sidebar on the left
hu: Két oszlop, bal oldalon az oldalsáv

en: Three columns, sidebars on the right
hu: Három oszlop, jobb oldalon az oldalsáv

en: Three columns, sidebars on the left
hu: Három oszlop, bal oldalon az oldalsáv

en: Three columns, one sidebar on each side
hu: Három oszlop, mindkét oldalon az oldalsáv

en: Choose your layout. Possible options are: <br> No sidebar, a single sidebar on either left of right, two sidebars on either left or right and two sidebars on each side.<br>This can be overriden in pages by using Page Templates.
hu: Választási lehetőség az oldal elrendezések közül. A lehetséges beállítási lehetőségek: <br> Nincs oldalsáv, egy oldalsáv vagy balra vagy jobbra, két oldalsáv balra vagy jobbra és egy oldalsáv mindkét oldal szélén. <br> Ez felülírja a használt oldal sablonját, így annak kinézete megváltozik.

en: Content =
hu: Tartalom =

en: Sidebar(s) =
hu: Oldalsáv(ok) =

en: Total width =
hu: Teljes Szélesség =

en: Select the width of your <b>content</b> and <b>sidebar(s)</b>. When using a 3 columns layout (with 2 sidebars) they will each have half the configured width.
hu: Választási lehetőség a <b>tartalom</b> és az <b>oldalsáv(ok)</b> szélességének megadásához. Ha 3 oszlopos elrendezés van kiválasztva (2 oldalsávval), akkor minden egyes oszlop a fele a beállított szélességnek.

en: Enable
hu: Bekapcsol

en: Disable
hu: Kikapcsol

en: Allow zoom
hu: Nagyítás engedélyezése

en: Enable to make Tempera fully responsive. The layout and general sizes of your blog will adjust depending on what device and what resolution it is viewed in.<br> Do not disable unless you have a good reason to.
hu: Engedélyezze, hogy a Tempera teljes mértékben reagáljon. Az elrendezés és az általános méretű blogja fogja igazítani attól függően, hogy milyen eszközzel és milyen felbontásban is nézzük. <br> Ne tiltsa le, ha van egy jó ok arra.

en: Select the header's height. After saving the settings go and upload your new header image. The header's width will be
hu: Válassza ki a fejléc magasságát. A beállítások mentése után mehetsz, és feltöltheted az új fejléc képet. A fejléc szélessége lesz

en: Define header image
hu: Kattintható fejléckép

en: Center the header image horizontally
hu: Fejlécképet vízszintesen középre

en: Keep header image aspect ratio.
hu: Tartsa fejléc kép képarányt.

en: By default the header has a minimum height set. This option removes that and the header becomes fully responsive, scalling to any size.<br> Only enable this if you're <b>not</b> using a logo or site title and description in the header.
hu: Alapértelmezésben a fejlécben van egy minimális magassága sor. Ez a beállítás eltávolítja, hogy a fejléc lesz teljesen reszponzív, és bármilyen méretben skálázható. <br> Csak engedélyezze ezt, ha <b> nem </ b> egy logó vagy helyszíni címet és leírást a fejlécben.

en: Site Title and Description
hu: Honlap címe és leírása

en: Custom Logo
hu: Egyéni logo

en: Clickable header image
hu: Kattintható fejléckép

en: Empty
hu: Üres

en: Choose what to display inside your header area.
hu: Annak kiválasztása, hogy mi jelenhet meg a fejléc területen.

en: Custom Logo upload. The logo will appear over the header image if you have used one.
hu: Egyéni logo feltöltés. A logo a fejléc kép fölött jelenik meg, ha használunk ilyet.

en: Select / Upload Image
hu: Kép Kiválasztása / Feltöltése

en: top
hu: fentről

en: left
hu: balról

en: Select the top and left spacing for the header content. Use it to better position your site title and description or custom logo inside the header.
hu: Válasszuk ki a felső és a bal térköz méretét a fejléc tartalmához. Azért, hogy jobb helyzetbe kerülhessen a webhely címe és leírása, vagy az egyedi logo a fejléc belsejében.

en: Limitations: It has to be an image. It should be max 64x64 pixels in dimensions. Recommended file extensions .ico and .png. <br> <strong>Note that some browsers do not display the changed favicon instantly.</strong>
hu: Korlátozások: Azt, hogy egy kép. Meg kell max 64x64 pixel méretben. Ajánlott fájlkiterjesztések Ico és .png. <br> <strong> Ne feledje, hogy egyes böngészők nem jelenítik meg a megváltozott favicont azonnal. </ strong>

en: Limit the header widget area max width as percentage of the entire header width.
hu: Korlátozható a fejléc widget terület maximum szélessége százalékában, az egész fejléc szélességéhez képest.

en: Enable the presentation front-page. This will become your new home page. <br> If you want another page to hold your latest blog posts, choose 'Blog Template (Posts Page)' from Page Templates while creating or editing that page.
hu: Engedélyezi az első oldalas bemutatót. Ez lesz az új honlapon. <br> 		 Ha szeretne egy másik oldalon, hogy tartsa a legfrissebb blogbejegyzéseket, akkor válassza a' Blog Template (hozzászólás Oldal)' a lap sablon készítése közben vagy szerkesztése az oldalon.

en: Enable to display latest posts on the presentation page, below the columns. Sticky posts are always displayed and not counted.
hu: Engedélyezze megjelenítéséhez legújabb hozzászólásokat a bemutató oldal, lent az oszlopokat. Sticky hozzászólások mindig megjelenik, és nem számítanak.

en: Show:
hu: Mutat:

en: posts
hu: hozzászólások

en: The number of posts to show on the Presentation Page. The same number of posts will be loaded with the <em>More Posts</em> button.
hu: Az álláshelyek számát mutatják a bemutató oldalon. Az azonos számú álláshely betöltésére a <em> több hozzászólás </ em> gomb.

en: Posts per row:
hu: Hozzászólások soronként:

en: Slider Dimensions:
hu: Képlapozó méretei:

en: width
hu: szélesség

en: height
hu: magasság

en: The dimensions of your slider. Make sure your images are of the same size.
hu: A méretezi a csúszkát. Győződjön meg róla képek az azonos méretűek.

en: Animation:
hu: Animáció:

en: Random
hu: Véletlen

en: Fold
hu: Hajtás

en: Fade
hu: Halványulás

en: SlideInRight
hu: Csúsztatás jobbra

en: SlideInLeft
hu: Csúsztatás balra

en: SliceDown
hu: Szeletelés lefelé

en: SliceDownLeft
hu: Szeletelés balra

en: SliceUp
hu: Szeletelés fel

en: SliceUpLeft
hu: Szeletelés felfelé balra

en: SliceUpDown
hu: Szeletelés fent és lent

en: SliceUpDownLeft
hu: Szeletelés fent és lent balra

en: BoxRandom
hu: Véletlenszerű négyzet

en: BoxRain
hu: Négyzet eső

en: BoxRainReverse
hu: Négyzet eső visszafelé

en: BoxRainGrow
hu: Növekvő négyzet eső

en: BoxRainGrowReverse
hu: Növekvő négyzet eső visszafelé

en: The transition effect of your slides.
hu: A dia átmenetek hatása.

en: Animation Time:
hu: Animációs idő:

en: milliseconds
hu: milliszekundum

en: The time in which the transition animation will take place.
hu: Az az idő, amelyben az átmenet animációra kerül sor.

en: Pause Time:
hu: Szünet idő:

en: The time in which a slide will be still and visible.
hu: Az időt, amely a slide lesz még látható.

en: Slider navigation:
hu: Képlapozó navigáció:

en: Numbers
hu: Számok

en: Bullets
hu: Golyók

en: None
hu: Semmi

en: Your slider navigation type. Shown under the slider.
hu: A képlapozó navigációs eszköz típusa. A képlapozó alatt található.

en: Slider arrows:
hu: "Képlapozó nyilak:

en: Always Visible
hu: Mindig látható

en: Visible on Hover
hu: Aktiválásra előtűnik

en: Hidden
hu: Rejtett

en: The Left and Right arrows on your slider
hu: A bal és jobb oldali nyilak a képlapozóban.

en: Slider Border Width:
hu: Képlapozó keretének szélessége:

en: The slider's border width. You can also edit its color from the Color Settings. Use a border width when your slider is smaller than the total site width.
hu: A csúszka keretvastagságot. Ön is szerkesztheti a színt a Szín Beállításokat. Használjon keretvastagságot amikor a csúszkát kisebb, mint a teljes telek szélessége.

en: Slider Top Margin:
hu: Képlapozó fenti margó

en: Add a top margin for the slider. By default this margin is 0 and you will want to increase this value when the width of the slider is smaller than the total width of the site.
hu: Hozzáad a felső margóhoz egy képlapozót. Alapértelmezésben ez a margó 0 és akkor szeretnénk növelni ezt az értéket, ha a szélessége a csúszkát kisebb, mint a teljes szélessége az oldalnak.

en: Custom Slides
hu: Egyéni képlapozó

en: Latest Posts
hu: Legfrissebb hozzászólás

en: Random Posts
hu: Véletlen hozzászólás

en: Latest Posts from Category
hu: Legfrisebb hozzászólás a kategóriából

en: Random Posts from Category
hu: Véletlen hozzászólás a kategóriából

en: Specific Posts
hu: Különleges hozzászólás

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Only the slides with a defined image will become active and visible in the live slider.<br>When using slides from posts, make sure the selected posts have featured images.<br>Read the FAQs for more info.
hu: Csak a diáknál egy meghatározott kép lesz aktív és látható az élő csúszkánál. <br> Amikor használsz hozzászólást a diáknál, akkor a kiválasztott hozzászólásnál szerepelnek a képek. <br> Olvassa el a GYIK-et további infóért.

en: Latest posts from the category you choose will be loaded in the slider.
hu: Legutóbbi bejegyzések amelyek betöltődnek a képlapozóban.

en: Random posts from the category you choose will be loaded into the slider.
hu: Véletlenszerű bejegyzések fognak kerülni a képlapozóba.

en: Only sticky posts will be loaded into the slider.
hu: Csak a ragadós bejegyzések fognak kerülni a képlapozóba.

en: List the post IDs you want to display (separated by a comma):
hu: Megjeleníteni kívánt bejegyzések ID azonosítóinak felsorolása (vesszővel elválasztva):

en: <br> Choose the category:
hu: <br> Kategória választása:

en: Select Category
hu: Kategória kiválasztása

en: Number of posts to show:
hu: A megjelenítendő bejegyzések száma:

en: Slide
hu: Diakép

en: Image
hu: Kép

en: Text
hu: Címke

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Widget Columns
hu: Widget oszlopok

en: Only the columns with a defined image will become active and visible on the presentation page.<br>When using columns from posts, make sure the selected posts have featured images.<br>Read the FAQs for more info.
hu: Csak az oszlopoknál egy meghatározott kép lesz aktív, és látható a bemutató oldalon. <br> Amikor oszlopoknál hozzászólást használsz, akkor a kiválasztott hozzászólásoknál szerepelnek a képek. <br> Olvassa el a GYIK-et további infóért.

en: Latest posts will be loaded into the columns.
hu: Legutóbbi bejegyzések fognak betöltődni az oszlopokba.

en: Random posts will be loaded into the columns.
hu: Véletlen bejegyzések fognak betöltődni az oszlopokba

en: Latest posts from the category you choose will be loaded in the columns.
hu: Legutóbbi bejegyzések fognak betöltődni a megadott kategóriából az oszlopokba.

en: Random posts from the category you choose will be loaded into the columns.
hu: Véletlenszerű bejegyzések fognak kerülni a megadott kategóriából az oszlopokba.

en: Only sticky posts will be loaded into the columns.
hu: Csak a ragadós bejegyzések fognak betöltődni az oszlopokba.

en: Load your custom Widgets as columns. Go to <a>Appearance >> Widgets</a> and create your custom columns using the Columns widget. You can use as many as you want.
hu: Betölteni az egyéni widgeteket mint oszlopokat. Lépj <a> Megjelenés >> widgetek </a> és létrehozhat egyéni oszlopok segítségével oszlopok widget. Használhatja annyi, amennyit csak akar.

en: Column Display:
hu: Oszlop mutatása:

en: Animated
hu: Animált

en: Static on Image
hu: Statikus kép

en: Static under Image
hu: Statikus kép alatt

en: How to display your Presentation Page Columns.
hu: Hogyan lehet megjeleníteni a bemutató oldal oszlopait.

en: Columns per row:
hu: Oszlopok soronként:

en: Image Size:
hu: Kép méret:

en: Height:
hu: Magasság

en: Width:
hu: Szélesség:

en: The sizes for your column images. The width is dependent on total site width and not configurable.
hu: Az oszlop képek méretezése. A szélesség függ a teljes szélességtől és az oszlopok számától soronként, így ez nem konfigurálható.

en: Read more text:
hu: Tudjon meg többet erről

en: The linked text that appears at the bottom of each column. Leave empty to hide the link.
hu: A linkelt megjelenő szöveg alján minden oszlopnál. Hagyja üresen, hogy elrejtse a kapcsolatot.

en: Extra Text
hu: Extra szöveg

en: Text for the Presentation Page
hu: Bemutató oldal szövegje

en: More text for the Presentation Page. The top title is just below the slider, the second title is below the columns. A text area supporting HTML tags and shortcodes below each title<br>It's all optional so leave any input field empty to not dispaly it.
hu: Több szöveg bemutató oldalnál. A felső címke alatt a diákat, a második címke alatt az oszlopokat. A szöveges terület támogatása HTML tag-ek és shortcodes alatti minden cím <br> Ez a szolgáltatás választható, így a beviteli mezőt üresen nem jeleníti meg.

en: Top Title
hu: Címke felül

en: Top Text
hu: Szöveg felül

en: Second text
hu: Második szöveg

en: Hide areas
hu: Terület elrejtése

en: Choose the areas to hide on the first page.
hu: Válassza ki a területeket, hogy elrejtse az nyitó lapon.

en: Hide the header area (logo/title and/or image/empty area).
hu: Fejléc terület elrejtése (logo/cím és/vagy kép/üres terület).

en: Hide the main menu and the top menu.
hu: Főmenü és a felső menü elrejtése.

en: Hide the footer widgets.
hu: Lábléc widgetek elrejtése.

en: Hide the footer (copyright area).
hu: Lábléc elrejtése (copyright terület)

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want for your titles. It will affect post titles and page titles. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
hu: Válassza ki a betűtípust és méretet, vagy helyezze be a Google Betűtípusnév szeretne a címeket. Ez hatással lesz poszt címek és az oldal címe. Hagyd 'Általános Betűtípust' és az általános font értékeket kiválasztásakor fogjuk használni.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your widget titles to have. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
hu: Válassza ki a betűtípust és méretet, vagy helyezze be a Google betűtípus kívánt nevet a kütyü, hogy van. Hagyd Általános betűtípus "és az általános font értékek kiválasztott fogják használni.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your site title and tagline to use. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
hu: Válassza ki a betűtípust és méretet, vagy helyezze be a Google Betűtípusnév szeretné honlapján cím és szlogent használni. Hagyd Általános betűtípus "és az általános font értékek kiválasztott fogják használni.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your main menu to use. Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
hu: Válassza ki a betűtípust és méretet, vagy helyezze be a Google betűtípus kívánt nevet a főmenü használni. Hagyd Általános betűtípus "és az általános font értékek kiválasztott fogják használni.

en: Select the font family and size or insert the Google Font name you want your headings to have (h1 - h6 tags will be affected). Leave 'General Font' and the general font values you selected will be used.
hu: Válassza ki a betűtípust és méretet, vagy helyezze be a Google betűtípus kívánt nevet a fejlécek, hogy (H1 - H6 tag fogja érinteni). Hagyja "Általános betűtípus" és az általános betűméret értékek kiválasztott fogják használni.

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Left
hu: Balra

en: Right
hu: Jobbra

en: Justify
hu: Sorkizárt

en: Center
hu: Középre

en: This overwrites the text alignment in posts and pages. Leave 'Default' for normal settings (alignment will remain as declared in posts, comments etc.).
hu: Ez felülírja a szöveg igazítását a hozzászólásokban és oldalaknál. Elhagyja az "Alapértelmezett" normál beállításokat (beállítás marad bejelentett hozzászólás, és kommentár stb).

en: Choose the indent for your paragraphs.
hu: Válassza ki a francia a bekezdéseket.

en: Disable the default headings indent (left margin).
hu: Az alapértelmezett francia fejezetek (bal margó) letiltása.

en: Text line height. The height between 2 rows of text.
hu: Szöveg magassága. A magasság között 2 soros szöveg.

en: The space between <i>words</i>. Leave 'Default' for normal settings (size value will be as set in the CSS).
hu: A tér között <i> szót </ i>. Hagyd "Default" normál beállítások (méret érték lesz ahogy a CSS).

en: The space between <i>letters</i>. Leave 'Default' for normal settings (size value will be as set in the CSS).
hu: A tér között <i> betűk </ i>. Hagyd "Default" normál beállítások (méret érték lesz ahogy a CSS).

en: Select the spacing between the paragraphs.
hu: Válassza ki a térközt a bekezdések között.

en: Default (disabled)
hu: Alapértlemezett (tiltva)

en: Enable uppercase text styling. All text in the site will be uppercase.
hu: Engedélyezze a nagybetűs szöveg formázását. Minden szöveg az oldalon lesz nagybetűs.

en: Define background image
hu: Háttér kép meghatározása

en: Background:
hu: Háttér

en: Header Background
hu: Fejléc háttér

en: Main Site Background
hu: Fő oldal háttér

en: Footer Widgets Area Background
hu: Lábléc területek háttér területe

en: Footer Background
hu: Lábléc háttér

en: Text:
hu: Szöveg

en: General Text
hu: Általános szöveg

en: General Lighter Text
hu: Általános világos szöveg

en: Footer Text
hu: Lábléc szöveg

en: The site background features 4 separately coloured areas.<br />The general text colour applies to all text on the website that is not controlled by any other option.
hu: A webhely hátterének jellemzői 4 külön színes területeknek. <br /> Az általános szöveg színét az összes szöveget a honlapon, hogy nem ellenőrzi a más választott opció.

en: Accent Color #1
hu: Kiemelőszín # 1

en: Accent Color #2
hu: Kiemelőszín # 2

en: Accent Color #3
hu: Kiemelőszín # 3

en: Accent Color #4
hu: Kiemelőszín # 4

en: Accent Color #5
hu: Kiemelőszín # 5

en: Accents #1 and #2 should either be the same as the link colours or be separate from all other colours on the site.<br />
         Accent #5 is used for input fields and buttons backgrounds, borders and lines.<br />
         Accents #3 and #4 should be the lighter/darker than the content background colour, being used as borders/shades on elements where accent #5 is background colour.
hu: Ékezetek # 1 és # 2 vagy ki kell egyeznie a linket színek, vagy elkülönül az összes többi szín az oldalon. <br />  N Accent # 5 használják beviteli mezők és gombok hátterek, határok és a vonalak. <br />  NAkcentusok # 3 és # 4 legyen világosabb / sötétebb, mint a tartalmi háttér színét, használják határok / árnyalatok elemek, ahol akcentussal # 5 háttérszín.

en: Site Description Background
hu: Honlap leírásának Háttere

en: Site Description
hu: Oldal leírása

en: Menu:
hu: Menü:

en: Menu Background
hu: Menü háttér

en: Menu Text
hu: Menü Szöveg

en: Submenu:
hu: Almenü:

en: Submenu Background
hu: Almenü háttér

en: Submenu Text
hu: Almenü szöveg

en: Submenu Shadow
hu: Almenü árnyéka

en: These colours apply to the main site menu (and dropdown elements).
hu: Ezeket a színek vonatkoznak a főoldal menüjére (és a legördülő elemekre)

en: Top Bar Background
hu: Felső sáv háttere

en: Top Bar Menu Link
hu: Felső sáv menü hivatkozás

en: Top Bar Menu Link Hover
hu: Felső sáv aktivált menü hivatkozás

en: These colours apply to the top bar menu.
hu: Ezek a színek vonatkoznak a felső menüre is.

en: Content Background
hu: Tartalom háttere

en: Page/Post Title
hu: Bejegyzés/oldal címkéje

en: Page/Post Title Hover
hu: Oldal/Bejegyzés aktivált címe

en: Content Headings
hu: Fejlécek tartalma

en: Content colours apply to post and page areas of the site.
hu: Tartalom színeket alkalmazza, állítsa be a bejegyzés és oldal területein.

en: Titles Color
hu: Címke szín

en: Slider Border Color
hu: Képlapozó háttér szín

en: Slider Caption Text Color
hu: Képlapozó képaláírás szövegének színe

en: Slider Caption Background
hu: Képlapozó keretének színe

en: These colours apply to specific areas of the presentation page.
hu: Ezeket a színeket a prezentációs oldal specifikus területekhez lehet beállítani.

en: Sidebars Background
hu: Oldalsáv háttere

en: Sidebars Widget Title Background
hu: Oldalsáv widget címének háttere

en: Sidebars Text
hu: Oldalsáv szövege

en: Sidebars Widget Title Text
hu: Oldalsáv widget címének szövege

en: These colours apply to the widgets placed in either sidebar.
hu: Ezeket a színeket az oldalsáv widget területekhez lehet beállítani.

en: Footer Widgets Background
hu: Lábléc widgetek háttere

en: Footer Widgets Title Background
hu: Lábléc widget címének háttere

en: Footer Widget Text
hu: Lábléc widget szövege

en: Footer Widgets Title Text
hu: Lábléc widget címének szövege

en: These colours apply to the widgets in the footer area.
hu: Ezeket a színeket az lábléc widget területek területeihez lehet beállítani.

en: General:
hu: Általános:

en: General Links
hu: Általános Hivatkozások

en: General Links Hover
hu: Általános aktivált hivatkozások

en: Sidebar Widgets:
hu: Oldalsáv widgetek:

en: Sidebar Widgets Links
hu: Oldalsáv widget hivatkozások

en: Sidebar Widgets Links Hover
hu: Oldalsáv widgetek aktívált hivatkozásai

en: Footer Widgets:
hu: Lábléc widgetek:

en: Footer Widgets Links
hu: Lábléc widgetek hivatkozásai

en: Footer Widgets Links Hover
hu: Lábléc widgetek aktivált hivatkozásai

en: Footer:
hu: Lábléc:

en: Footer Links
hu: Lábléc hivatkozások

en: Footer Links Hover
hu: Lábléc aktivált hivatkozások

en: Footer colours include the footer menu colours.
hu: Lábléc színek tartalmazzák a lábléc menü színét is.

en: Meta Icons
hu: Meta ikonok

en: Meta Links
hu: Meta hivatkozások

en: Meta Links Hover
hu: Aktivált Meta hivatkozások

en: Colours for your meta area (post information).
hu: Meta terület színei (bejegyzés információ).

en: Social Icons Background
hu: Közösségi ikonok háttere

en: Social Icons Background Hover
hu: Aktivált közösségi ikonok háttere

en: Background colours for your social icons.
hu: Közösségi ikonok hátterének színei

en: Light
hu: Világos

en: Dark
hu: Sötét

en: Simple
hu: Egyszerű

en: This setting changes the look of your captions. Images that are not inserted through captions will not be affected.
hu: Ez a beállítás megváltoztatja a kinézetét a feliratokat. Képek, tehát nem töltötték be a feliratokat és nem fogja érinteni.

en: Normal
hu: Normális

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Hide
hu: Rejtve

en: Site width
hu: Oldal szélességben

en: Full width
hu: Teljes szélességben

en: Show the topbar that can include social icons and the top menu.
hu: Mutasd a felső eszköztárt, amely magában foglalja a szociális ikonokat és a felső menüt.

en: Show breadcrumbs at the top of the content area. Breadcrumbs are a form of navigation that keeps track of your location withtin the site.
hu: Mutasd zsemlemorzsát, a tetején a tartalom területre. Zsemlemorzsát egy navigációra, hogy nyomon követi a tárolt helyét az oldalon.

en: Show numbered pagination. Where there is more than one page, instead of the bottom <b>Older Posts</b> and <b>Newer posts</b> links you have a numbered pagination.
hu: Mutasd számozott lapszámozást. Ahol több mint egy oldal, ahelyett, hogy az alsó <b> Régebbi bejegyzések </ b> és <b> Újabb bejegyzés </ b> kapcsolat van a számozott lapszámozásnál.

en: Right (multiline)
hu: Jobb (többsoros)

en: Sets the desired menu items alignment.
hu: A kívánt menüpontok beállítását.

en: Margin top:
hu: Felső margó:

en: The margin between the content and the menu. It can be set to 0px if you want the content area and menu to join.
hu: A margó és a tartalom között a menüt. Azt be lehet állítani, hogy 0px legyen, ha szeretné, hogy a tartalmi terület és a menüt, hogy kapcsolódjanak.

en: Padding left/right:
hu: Belső bal/jobb:

en: The left/right padding around the content. Should be set to 10px or less for designs without a content color.
hu: A bal / jobb padding a tartalom alapján. Kell állítani 10px vagy még kevesebbet tervezés nélkül tartalmak színére.

en: The border style for your images. Only images inserted in your posts and pages will be affected.
hu: A képek keretének stílusa. Csak a bejegyzésekbe és oldalakba beillesztett képekre van hatással.

en: Show
hu: Mutat

en: Hide or show bullets next to lists in your content area (posts, pages etc.).
hu: Elrejtése vagy megjelenítése golyók mellett listákat a tartalom területen (hozzászólás, oldalak stb).

en: Hide or show titles on pages.
hu: Elrejti vagy megjeleníti a cimkéket az oldalon.

en: Hide or show titles on Categories and Archives.
hu: Elrejti vagy megjeleníti a címkéket a kategóriában és archívumokban.

en: Hide table borders and background color.
hu: Elrejti a tábla keretet és háttér színt.

en: Enable the Back to Top button. The button appears after scrolling the page down.
hu: Engedélyezi a Vissza a tetejére gombot. Ez a gomb mutatja a görgetés után az oldal alján.

en: Top
hu: Fent

en: Bottom
hu: Lent

en: The position of your meta bar (author, date, category, tags and edit button).
hu: A meta eszköztár helyzete (szerző, dátum, kategória, címkék és szerkesztés gomb)

en: Author
hu: Szerző

en: Date
hu: Dátum

en: Time
hu: Idő

en: Category
hu: Kategória

en: Tag
hu: Címke

en: Comments
hu: Kommentár

en: Choose the post metas you want to show on multiple post pages (home, blog, category, archive etc.)
hu: Válassza ki a poszt METÁT szeretné mutatni több hozzászólás oldalak (otthon, blog, kategória, archív, stb)

en: Bookmark
hu: Könyvjelző

en: Choose the post metas you want to show on single post pages.
hu: Válassza ki a poszt METÁt szeretné mutatni a egyszerű bejegyzés oldalakon.

en: Hide the explanatory text under the comments form (starts with  <i>You may use these HTML tags and attributes:...</i>).
hu: Elrejthető a magyarázó szöveg a hozzászólások űrlap alatt (így kezdődik <i> A következő HTML tag-ek és tulajdonságok használata engedélyezett: ... </i>).

en: Hide in posts
hu: Rejtve a bejegyzésekben

en: Hide in pages
hu: Rejtve az oldalakon

en: Hide everywhere
hu: Rejtve mindenütt

en: Hide the <b>Comments are closed</b> text that by default shows up on pages or posts with comments disabled.
hu: Elrejthető a <b>Hozzászólások lezárva</b> szöveg. Alapértelmezés szerint megjelenik minden olyan bejegyzésnél és oldalnál, ahol a további hozzászólásokat letiltottuk.

en: Hide the <b>Comments off</b> text next to posts that have comments disabled.
hu: Elrejthető a <b>Hozzászólások kikapcsolva</b> szöveg, azoknál a bejegyzéseknél, ahol a hozzászólást letiltottuk.

en: Excerpt
hu: Részletek

en: Full Post
hu: Teljes bejegyzés

en: Excerpts on the main page. Only standard posts will be affected. All other post formats (aside, image, chat, quote etc.) have their specific formating.
hu: Szemelvények a főoldalon. Csak szabványos hozzászólás hatással lesz. Az összes többi poszt formátumok (félre, kép, chat, stb idézetek) vannak speciálisan formázva.

en: Choose if you want the sticky posts on your home page to be visible in full or just the excerpts.
hu: Válassza ki, ragadós bejegyzést a honlapon, hogy látható legyen a teljesen, vagy csak a részletekben.

en: Enable the Magazine Layout. This layout applies to pages with posts and shows 2 posts per row.
hu: Engedélyezze a Magazin elrendezést. Ez az elrendezés vonatkozik oldalaknál hozzászólásnál és megmutatja 2 hozzászólást soronként.

en: Replaces the three dots ('[...])' that are appended automatically to excerpts.
hu: Helyettesíthetjük a három ponttal ('[...])', amelyeket csatol automatikusan a részletekhez.

en: Edit the 'Continue Reading' link added to your post excerpts.
hu: Szerkesszük az  'Olvasás folytatása' hivatkozást hozzáadva a bejegyzés részleteihez.

en: By default WordPress excerpts remove all HTML tags (&lt;pre&gt;, &lt;a&gt;, &lt;b&gt and all others) and only clean text is left in the excerpt.
    Enabling this option allows HTML tags to remain in excerpts so all your default formating will be kept.<br /> <b>Just a warning: </b>If HTML tags are enabled, you have to make sure
    they are not left open. So if within your post you have an opened HTML tag but the except ends before that tag closes, the rest of the site will be contained in that HTML tag. -- Leave 'Disable' if unsure --
hu: Alapértelmezésben WordPress részletek eltávolítani az összes HTML (& lt; előtti & gt ;, & lt; a & gt;, & lt; b & gt és az összes többi), és csak tiszta szövegben maradt a részlet.  N Az opció engedélyezése lehetővé teszi a HTML kódokat is marad részlet, így minden alapértelmezett alakzatban marad. <br /> <B> Csak egy figyelmeztetés: </ b> Ha HTML tag-ek engedélyezve vannak, akkor győződjön meg róla,  nhogy ne maradjanak nyitva. Tehát, ha az Ön poszt van egy megnyitott HTML tag, de a végén csak előtte tag zár, a többi a helyén fogja tartalmazni, hogy HTML tag. - Hagyd Kikapcsolva", ha bizonytalan -

en: Link the thumbnail to the post
hu: Egy bélyegkép hivatkozás a bejegyzéshez

en: Show featured images as thumbnails on posts. The images must be selected for each post in the Featured Image section.
hu: Mutassa a kiemelt képeket mint bélyegképeket a bejegyzéseknél. A képeken ki kell választani mindig a bejegyzésnél a kiemelt képrészletet.

en: Show the first image that you inserted in a post as a thumbnail. If there is a Featured Image selected for that post, it will have priority.
hu: Mutasd az első képet, amint beszúrsz egy hozzászólást, mint egy körömképet. Ha van Kiemelt Kép kiválasztjuk  a hozzászólás, akkor lesz elsőbbsége.

en: Thumbnail alignment.
hu: Bélyegkép igazítás.

en: (width)
hu: (szélesség)

en: (height)
hu: (hosszúság)

en: Crop images to exact size.
hu: Vágjuk a képeket a pontos méretre.

en: The size (in pixels) for your thumbnails. By default imges will be scaled with aspect ratio kept. Choose to crop the images if you want the exact size.
hu: A bélyegképek mérete (pixelben). Alapértelmezésben a képek nőni fognak a képarányt megtartva. Válassza ki, hogy levágja a képet, ha szeretné, a pontos méretet megtartani.

en: Show featured images on headers. The header will be replaced with a featured image if you selected it as a Featured Image in the post and if it is bigger or at least equal to the current header size.
hu: Mutassa a fejléc kép jellemzőit. A fejléc lesz cserélve egy kiemelt képeknél, ha kiválasztott Képi jellemzők a bejegyzésben nagyobbak, vagy legalább ugyanakkorák mint a jelenlegi fejléc mérete.

en: Select your desired Social network from the left dropdown menu and insert your corresponding address in the right input field. (ex: <i>http://www.facebook.com/yourname</i> )
hu: Válasszuk ki a kívánt közösségi médiát a bal oldali legördülő menüből, és helyezzük be a megfelelő címet a megfelelő mezőbe.. (Pl: <i>http://www.facebook.com/felhasználóineved</i> )

en: You can also choose if you want the link to open in a new window and what title to dispaly while hovering over the icon.
hu: Azt is választhatja, ha szeretné a linket megnyitni egy új ablakban, és a címet lebegve kijelzi az ikon fölé.

en: You can show up to 5 different social icons from over 35 social networks.
hu: Beállíthatunk legfeljebb 5 különböző társadalmi ikont, több mint 35 társadalmi hálózatból.

en: You can leave any number of inputs empty.
hu: Tudatában vagyunk, hagy a tetszőleges számú beviteli mező üres.

en: You can change the background for your social colors from the colors settings section.
hu: Meg lehet változtatni a közösségi médiánk hátterének színeit a színek beállításai részben.

en: Social Network Link
hu: Szociális Hálózat Hivatkozása

en: Open in new window
hu: Új ablakban nyílik meg

en: Social Network Title
hu: Közösségi Hálózat Címke

en: Footer
hu: Lábléc

en: Right side
hu: Bal oldal

en: Choose the <b>areas</b> where to display the social icons.
hu: <b>Terület</b> kiválasztása, ahol a társadalmi ikonok megjelenjenek.

en: Insert custom text or HTML code that will appear in you footer. <br /> You can use HTML to insert links, images and special characters like &copy;.
hu: Egyéni szöveg és HTML kód is elhelyezhető<br />a láblécen. Használható HTML kód, hivatkozás, kép, és speciális karakter is mint például a &copy;.

en: Insert your custom CSS here. Any CSS declarations made here will overwrite Tempera's (even the custom options specified right here in the Tempera Settings page). <br /> Your custom CSS will be preserved when updating the theme.
hu: Ide helyezhető el az egyéni CSS. Bármely CSS lesz is itt, az felülírja Tempera beállításait (akár az egyéni lehetőségek beállítása éppen itt, a Tempera beállítások oldalon van). <br /> Az egyéni CSS megmarad a sablon frissítése után is.

en: Insert your custom Javascript code here. (Google Analytics and any other forms of Analytic software).
hu: Ide helyezheti el az egyéni Javascript kódot. (Google Analytics és bármely egyéb analitikai szoftver segítségével).

en: Enable extra compatibility tag for older Internet Explorer versions. Turning this option on will trigger W3C validation errors.
hu: Engedélyezze az extra kompatibilitás címkét a régebbi Internet Explorerekhez. Ezt az opciót bekapcsolva indít el W3C érvényesítés hibákat.

en: Permalink to %s
hu: %s bejegyzéshez közvetlen hivatkozás

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hu: Olvasás folytatása <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Aside
hu: Széljegyzet

en: Audio
hu: Hang

en: Chat
hu: Csevegés

en: No Posts to Display
hu: Nincs hozzászólás kijelezve

en: You currently have no published posts. To hide this message either <a href="%s">add some posts</a> or disable displaying posts on the Presentation Page in <a href="%s">theme settings</a>.
hu: Jelenleg nincsenek közzétett hozzászólások. Akármelyi üzenetet elrejtene <a href="%s"> hozzáad néhány hozzászólást </a> vagy tiltsa megjelenítésére hozzászólás bemutató oldalt <a href="%s"> téma beállításokat </a>.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>.
hu: Ez a galéria tartalmaz <a %1$s>%2$s fotó </a>

en: Gallery
hu: Galéria

en: Quote
hu: Idézet

en: Status
hu: Állapot

en: Video
hu: Videó

en: More posts
hu: Mégtöbb bejegyzés

en: Pingback:
hu: Visszajelzés:

en: (Edit)
hu: (Szerkesztés)

en: at
hu: _

en: Your comment is awaiting moderation.
hu: A hozzászólás rendszer-moderációra várakozik.

en: Reply
hu: Válasz

en: Older Comments
hu: Korábbi hozzászólások

en: Newer Comments
hu: Újabb hozzászólások

en: Comments are closed.
hu: Hozzászólások lezárva.

en: Name
hu: Név

en: Website
hu: Weboldal

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Powered by
hu: Az oldal motorja

en: Semantic Personal Publishing Platform
hu: Szemantikai Személyes Publikációs Platform

en: Author
hu: Szerző

en: View all posts by %s
hu: %s összes bejegyzéseinek megtekintése

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Tags
hu: Letörtési Címke

en: Tagged
hu: Címkék

en:  Bookmark the permalink
hu: Könyvjelző közvetlen hivatkozás

en: Permalink to
hu: Közvetlen hivatkozás ide:

en: <i class="meta-nav-prev"></i> <span>Older posts</span>
hu: <i class="meta-nav-prev"></i> <span>Régebbi bejegyzések</span>

en: <span>Newer posts</span> <i class="meta-nav-next"></i>
hu: <span>Újabb bejegyzések</span> <i class="meta-nav-next"></i>

en: Page %s
hu: %s oldal

en: Primary Navigation
hu: Elsődleges navigáció

en: Top Navigation
hu: Felső navigáció

en: Footer Navigation
hu: Lábléc navigáció

en: Tempera Default Header Image
hu: Tempera alapértelmezett fejléc kép

en: Skip to content
hu: Tovább a tartalomra

en: Left sidebar
hu: Bal oldalsáv

en: Right sidebar
hu: Jobb oldalsáv

en: First Footer Area
hu: Lábléc 1. zóna

en: First footer area
hu: Lábléc 1. zóna

en: Second Footer Area
hu: Lábléc 2. zóna

en: Second footer area
hu: Lábléc 2. zóna

en: Third Footer Area
hu: Lábléc 3. zóna

en: The third footer area
hu: Lábléc 3. zóna

en: Fourth Footer Area
hu: Lábléc 4. zóna

en: The fourth footer area
hu: Lábléc 4. zóna

en: Above Content Area
hu: Felső tartalmi zóna

en: Below Content Area
hu: Alsó tartalmi zóna

en: Header Widgets
hu: Widgetek fejléce

en: Only drag [Cryout Column] widgets here. Recommended size for uploaded images: %1$dpx (width) x %2$dpx (height). Go to the Tempera Settings page >> Presentation Page Settings >> Columns to edit sizes and more.
hu: Csak vonszold [Cryout Oszlop] widgeteket itt. Ajánlott méret a feltöltött képeket:% 1 $ dpx (szélesség) x %2$dpx (magasság). Menj a Tempera Settings oldalra >> Prezentációs Oldal Beállításai >> oszlopok méretezése, szerkesztése, és így tovább.
